Націкавіші події XX ювілейного Міжнародного фестивалю сучасної музики «Контрасти»

Цьогорічний Міжнародний фестиваль сучасної музики Контрасти, який відбуватиметься з 26 вересня до 12 жовтня – ювілейний.

Тож невипадковою є і кількість подій, яка відповідатиме «круглій даті»: двадцять імпрез охоплюють найрізноманітнішу палітру сучасної музики, від класики ХХ століття до найновіших експериментів; від творчих зустрічей з відомими композиторами нашого часу до лекцій та дискусій; від традиційних концертів до театральних постановок. Головним запрошеним гостем цього року стане славетний грузинський композитор Гія Канчелі. Львів чекає на авторів із Польщі, Болгарії, Білорусі, Чехії, Росії та України, а також на запрошених відомих виконавців, як от Діна Йоффе та Михайло Вайман (Ізраїль), Ромен Ґаріу (Франція); Nordic Saxophone Quartet (Швеція), NeoQuartet (Польща), Ensemble Nostri Temporis (Україна), Percussion and Pianos Ensemble (Польща), камерний хор «Київ»; диригенти Сімон Камартін (Швейцарія), Стівен Дікрен (Франція), Роман Ревакович і Ґжеґож Вєрус (Польща), Володимир Сіренко та Микола Гобдич (Україна). Звичайно ж, у фестивалі будуть традиційно задіяні й львівські солісти та колективи.

Відкриватиме Контрасти «Вечір камерних опер» пам’яті Віталія Губаренка та Ігоря Кушплера за участю Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії, на якому поряд із широковідомим «Телефоном» Джанкарло Менотті буде виконана моноопера Губаренка «Листи кохання». Продовжить симфонічний блок програми фестивалю концерт «Триб’ют Майстру» присвячений музиці Гії Канчелі, де у виконанні Академічного молодіжного симфонічного оркестру «INSO-Львів» прозвучить його Симфонія №7 «Епілог» та Літургія «Оплаканий вітром» у версії для віолончелі з оркестром. Композитор буде присутній на концерті особисто. Слухачі матимуть змогу почути Академічний симфонічний оркестр також на концертах «Польсько-українські музичні діалоги: Львівські прем’єри» 5 жовтня (твори Ігоря Щербакова, Ганни Гаврилець, Адржея Пануфніка, Єжи Корновіча), а також «Львівські прем’єри» 10 жовтня, де прозвучать, серед іншого, твори класика XX століття Олів’є Мессіана. У виконанні оркестру «INSO-Львів» 8 жовтня звучатимуть твори «патріарха» української симфонії XX ст. Бориса Лятошинського і його учня Євгена Станковича, а на заключному концерті фестивалю «Музичні меридіани Контрастної України» 12 жовтня — твори відомих сучасних українських композиторів із різних регіонів України.

Музика Лятошинського, його сучасника Левка Ревуцького, а також цілої плеяди українських композиторів-«шістдесятників» прозвучить у виконанні знаменитого хору «Київ» на концерті 30 вересня, присвяченому 200-річчю Т. Шевченка — прозвучать шедеври української хорової музики до поезії Кобзаря. Тарасові Шевченку присвячений ще один хоровий вечір фестивалю, на якому у виконанні Галицького камерного хору прозвучить Різдвяна Божественна літургія Олександра Козаренка (9 жовтня). Камерний хор Gloria візьме участь у двох концертах фестивалю — на концерті 3 жовтня у виконанні хору разом з Академічним камерним оркестром Віртуози Львова звучатиме музика британця Карла Дженкінса, а також на заключному концерті фестивалю (у супроводі оркестру «INSO-Львів»).
Програма «Concerto grosso XXI століття» 11 жовтня, яка складається з творів українських та польських композиторів, зокрема Кшесіміра Дембського, Ігоря Щербакова та інших, прозвучить у виконанні Академічного камерного оркестру Віртуози Львова за участі солістів Андрія Карпяка (флейта), Володимира Дуди (скрипка), Оксани Рапіти (фортепіано). Своєрідним «класичним вкрапленням» цьогорічних Контрастів стане програма під назвою «Зустріч друзів» 28 вересня, де у виконанні Львівського камерного оркестру Академія за участі солістів Міхаіла Ваймана (скрипка) та Діни Йоффе (фортепіано, IL-DE) звучатимуть, зокрема, твори Фридерика Шопена, але також і Альфреда Шнітке та ін.

До особливої категорії заходів фестивалю належить вечір до 85-річчя з дня народження видатного польського композитора, драматурга, музичного критика Богуслава Шеффера, який народився у Львові. На честь його ювілею дрогобицький театр Альтер 4 жовтня виконає «Сценарій для трьох акторів» — один з найвідоміших експериментальних сценічних творів Шеффера. Ще одна знакова подія в рамках фестивалю, а саме II Лабораторія музичної критики LAB за участі музикознавців Моніки Пасєчнік (PL), Лідії Мельник (UA), Яна Топольського (PL), а також композиторів Петера Бакли (CZ), Остапа Мануляка (UA), Любові Морозової (UA) і Владіміра Раннєва (RU), відбудеться 7 жовтня у Львівській національній музичній академії.

Не менш важлива група заходів — концерти камерної музики. Так, на концерті Nordic Saxophone Quartet зі Швеції 28 вересня звучатимуть твори українських, шведських, американських та норвезьких композиторів для квартету саксофонів; більшість композицій прозвучать в Україні вперше. У програмі «Три на три» (1 жовтня) звучатимуть твори сучасних українських та болгарських композиторів: Володимира Рунчака (UA), Мілена Панайотова (BG), Красимира Таскова (BG) у виконанні знаних львівських піаністів Йожефа Ерміня, Оксани Рапіти та Мирослава Драґана. Доповнить групу музичних вечорів, присвячених видатним музикантам, вечір пам’яті Анджея Хлопецького і Яреми Якубяка 4 жовтня, на якому звучатиме камерна музика Юрія Ланюка, Богдани Фроляк (UA) та Па́вла Микетина (PL); модераторами вечора будуть Тарас Возняк та Лідія Мельник.

Ансамбль Neo Temporis Group, який поєднає у собі учасників ансамблю NeoQuartet з Польщі та Ensemble Nostri Temporis з України, візьме участь у концерті «ТРАНЗИТ IV» 7 жовтня, де прозвучать твори сучасних українських та польських композиторів. У виконанні львівського ансамблю сучасної музики ConstantY звучатимуть твори як видатних композиторів XX століття (6 жовтня), так і написані зовсім недавно композиції молодих авторів (29 вересня). Характерне поєднання ударних і фортепіано можна буде почути на концерті за участю Percussion and Pianos Ensemble з Польщі 27 вересня, на якому поряд із творами, написаними для такого сладу, звучатимуть також переклади відомих «гітів» класики 20-го сторіччя.

Основні заходи фестивалю відбуватимуться у Концертному залі ім. С. Людкевича, їх доповнюватимуть концерти у Львівській національній музичній академії ім. М. Лисенка та Арт-кав’ярні «Квартира 35».