Loading Події

« All Події

  • This event has passed.

Ювілей народного художника України Мирона Кипріяна

27 Липня 2010 @ 13:00 - 18:00

безкоштовно

Уже після 200-тої вистави «Шаріка» з нагоди закриття 92-го театрального сезону здавалося б перелік заньківчанських святкувань мав би завершитися. Але ж ні… 27 липня виповнюється 80 років головному художнику театру, заслуженому діячу мистецтв, лауреату Шевченківської премії та живописцю Мирону Кипріяну.

Ювілей  народного художника  України Мирона Кипріяна
Ювілей народного художника України Мирона Кипріяна

Початок творчої діяльності Мирона Кипріяна припав на 50-60-ті рр. Уже перші його самостійні роботи в оформленні вистав («Кадри» І. Микитенка, «В пошуках радості» В. Розова, «Остання зупинка» Е-М. Ремарка) засвідчили принципово новий, індивідуальний підхід художника до природи сценографії. Просторове вирішення звільнилося від ілюстративного натуралізму, натомість пропонувались конструктивність, функціональна дійовість театрального простору.

Творча співпраця впродовж 60-70-х рр. з режисерами Борисом Тягном, Олексієм Ріпком, Сергієм Данченком, Анатолієм Ротенштейном дала вагомі мистецькі результати. Виокремилася помітна тенденція художника до поглиблення філософської думки в роботах над світовою класикою.

Візуальний ряд очищався від побутової захаращеності, кожна деталь максимально працювала на розкриття сценічного задуму. Природа драматургічного матеріалу наштовхувала художника на реальний предметний ряд; узагальнений, він ставав образним символом, своєрідним ключем у розкритті глибин літературного твору.

Нагадаємо, що саме Мирон Кипріян сприяв заснуванню та відкриттю музею театру ім. М. Заньковецької (1970), адже розумів, що матеріали з історії театру слід зберігати, вивчати та систематизувати.

У 2007 році М. Кипріян видав книгу-спогади «Все в минулому», яка привідкриває завісу таємничості не лише над секретами його творчості, а й розповідає усім читачам про безліч неординарних подій Львова минулого сторіччя, про чимало цікавих постатей, з яким доля зводила М. Кипріяна та схарактеризує мистецьке життя старого міста з погляду митця-очевидця.

Серед останніх сценографічних робіт М. Кипріяна такі вистви як: «Криза» О. Огородника, «Троє товаришів» Е-М. Ремарка, «Сватання на Гончарівці» Г. Квітки-Основ’яненка.

Зараз у приміщенні фойє театру експонується фотовиставка сценографії та життєвих подій М. Кипріяна. 27 липня о 13.00 ювіляр запрошує усіх друзів, колег та шанувальників свого таланту на відкриття виставки робіт в Національному музеї ім. Андрея Шептицького з нагоди свого 80-річчя.

Леся Кічура

Місце проведення

Хмільний дім Роберта Домса
вул. Клепарівська, 18