Виставка “Кримці” у Львівському музеї історії релігії
З 6 березня Львівський музей історії релігії презентував виставку “Кримці”, присвячену кримським татарам. Основу експозиції становлять матеріали Бахчисарайського державного історико-культурного заповідника. До створення виставки долучилися також і львівські музеї – історії релігії та історичний.
Назва кримці, як вважають дослідники, – самоназва корінної спільноти Криму, яка жила в ранньому середньовіччі на території півострова та степової зони України. До анексії Криму (у 1783 році) Російською імперією народи Кримського ханства загальноприйнято було називати кримці.
В історичних долях кримських татар та українців багато спільного: спільні походи під час визвольного руху, побратимство Богдана Хмельницького і Тугай-бея, торговельні та культурні зв’язки. Впродовж століть обидва народи зазнавали чималих страждань та поневірянь.
Метою виставки автори вбачають у відтворенні елементів культури найбільшого автохтонного народу Криму, через який Україна століттями контактувала з ісламським світом.
Експозиція побудована на основі різних фондових груп: “Тканини”, “Метал”, “Книги”, “Живопис”, “Графіка” ін. Представлені речі відносяться як до доби існування Кримського ханства, так і до пізнішого періоду (ХІХ – поч. ХХ ст.), оскільки в цей час зберігалися значні відмінності у культурі, мові та побуті різних груп кримських мусульман. Етнографічний блок виставки (одяг, зброя, посуд, прикраси) включає експонати як із степового Криму та Півдня України, які належали т. зв. ногайцям, так і з гірського та південного узбережжя Криму, яке належало з ХV по XVIII ст. Османській імперії. Ісламська література має кримське та турецьке походження; майже у всіх книжках є печатки кримських ханів. Оригінальні експонати, що відносяться до кримськотатарської культурної спадщини, доповнені графічними та живописними роботами кримських художників, таких як В.Яновський, А.Могилевський, В.Смірнов, Н.Жаба та ін.