Виставка кераміки «Закрий очі і дивись» Олени Левдер

З 25 червня (відкриття о 17:00) до 8 липня 2009 – в галереї LvivArt (вул. Л.Українки, 21) виставка кераміки «Закрий очі і дивись» від Олени Левдер.

…Дивись світ уяви та фантазійної краси життя з під води, життя з почуттями, коханням, мріями художниці Олени Левдер. Русалки, риби – ціле царство зі своєю ієрхахією почуттів, емоцій та надій. Світ морський немає мови вербальної, словами ж – вони німі морські істоти, а роботи художниці – надзвичайно багатослівні, вони передають без слів усе, що хотіла сказати та виразити, в глині.

Левдер Олена, молода художниця-керамістка, мабуть не мислить свого життя без кераміки, для неї «глина» і «ліпити» надзвичайно важливі; і ліпить багато, тяжіє до монументальних робіт – скульптури. У своїй творчості Оленка звертається до скульптури в кераміці, яка виражає дійсне її покликання – в емоційній організації навколишнього простору. Світ морської води, русалок і риб, створених силою уяви художника, природні – як природа, і загадкові – як вона.

«Закрий очі і дивись»До скульптури вона звернулась в 2007 році, коли саме в її творчій уяві і планах зародилася і сконцентрувалася ідея серії, а зрештою «виліпилась» в перший твір («Сниться море») на «морську» тему, і стала поштовхом до серії робіт, представленою 2-річним доробком – виставкою кераміки «Закрий очі і дивись».

Саме в процесі роботи над «русалками і рибами» – Оленка глибоко усвідомила та опрацювала багатство фактурних і пластичних можливостей глини-шамоту. Вона експериментує, випробовує – себе на терпіння та витривалість працювати з делікатними та дрібними деталями фактури, луски, (як у творах «Покарай мене, Боже, любов’ю», «Для тебе двері завжди відкриті»); а свої роботи на право існування, випал перевіряє кожен твір на міцність та дає глині нові якості, колір, текстуру, художні ефекти.

Оленка зізнається: що в цій серії максимально експериментувала з фактурами ( у кожному творі особливу увагу приділяла контрастам поверхні – гладкої і рельєфної текстури, поливаної та матової кераміки), а також з розмірами, бо тут випробувала себе монументальними формами. Кераміка має свої примхи в процесі роботи, яким Олена дозволяє виявлятися, не перечити своєму матеріалу, а говорити з ним однією мовою.

Джерелом інспірацій художниці стали образи химер, риб та русалок, в яких вона хотіла передати красу морського бестіарію. Авторка пояснює, що морькі створіння мають такі ж почуття як у людей, вони не вміють говорити, але художник їх відчуває. Гострота образного сприйняття «морського» світу вирішується мисткинею ліричними, експресивними, гротесковими засобами скульптурної пластики. Свої концепції художниця брала з природи, які через призму творчого мислення передала в образах морських істот, створила паралелі уявного світу почуттів та емоцій. Оленка синтезує фрагментарно, витягує моделі з античності та життя (обличчя в русалок – з Венери Мелоської, та – її власне..) і трансформує в них морську «класику», ліпить м’якими та пластичним лініями, формами тверду кераміку.

У творах авторка передає загальновідомі цінності, почуття та образи – «Мадонна, яка годує риб». З особливою любов’ю та замилуванням передає жіночу красу, характер, стан душі – «Я дякую, але ні» (жінка, яку важко звабити, дещо колюча і самостійна), «Запроси мене у свої сни» (залицяння та спілкування чоловіка і жінки). Особливою ніжністю та кокетством «світиться» робота «Залита сонцем» – образ русалки, яка лежить на камені і відпочиває; замріяна русалка у творі «Літаю на землі» перегукується з міфічними русалками, що гойдались на гілках; або стан спокою і пристрасті кохання в творі «Покарай мене, Боже, любов’ю» – пара, що стала одним цілим, знайшли свої половинки в морському бурхливому світі…

Скульптура художниці-керамістки Олени Левдер надзвичайно пластична і динамічна, образи наповнені рухом, життям, любов’ю і словами. Мистецтво скульптури чи пластики – мистецтво сильних і духовно багатих людей. В них сильні руки, тонка душа та чутливі пальці.

Довідка:
Левдер Олена народилась в 1980 р. в м. Ужгород
1995 – 1999 р.р. – Ужгородський коледж мистецтв ім.. А. Ерделі
1999 – 2005 р.р. – Львівська Академія Мистецтв

Виставки
2000 р. – Осінній салон, Палац Мистецтв, м. Львів
2000 р. – виставка дипломних робіт Ужгородського коледжу ім.. А. Ерделі, Палац Мистецтв, м.Львів
2002 – «Решето», музей історії релігії м. Червоноград
2003 – Осінній салон, Палац Мистецтв, м. Львів
2003 – «Мініатюра» галерея Дзиґа, м. Львів
2004 – «Сад відчуттів», Mузей етнографії та художнього промислу, м. Львів
2006 – Осінній салон, Палац Мистецтв, м. Львів
2006 – виставка дипломних робіт, Національний музей, м. Львів
2008 – Осінній салон, Палац Мистецтв, м. Львів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *